DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                              19 stycznia 2014

Msze Św. w niedzielę 9 oo, 10 3o, 12 oo i 18 oo. W tygodniu Msza Św. ze względu na czas kolędowy o g. 9 oo, w środę Msza Św. g. 10 oo(pogrzebowa) Godzinki do Matki Bożej – niedziela g. 8 35. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy g. 9 oo,  Koronka do Bożego Miłosierdzia piątek 8 5o. Kancelaria parafialna czynna przed lub po Mszy Św. Sakrament pokuty codziennie na ok. pół godziny przed Mszą Św.

1. Przeżywamy dziś drugą niedzielę w ciągu roku. Choć w naszych kościołach nie milkną kolędy, to jednak w liturgii wkraczamy w czas, w którym przypatrujemy się początkom życia publicznego Pana Jezusa. Ukazuje nam ono, jak mamy żyć, aby nie tylko słowem, lecz także postawą i czynem wyrażać naszą wiarę.

2. Wczoraj, 18 stycznia, rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jest to ważna inicjatywa, gdyż od jedności Chrystusowego Kościoła zależy skuteczność głoszenia Ewangelii tym, którzy jej nie znają. Pytają oni często, które wyznanie chrześcijańskie jest prawdziwe i wierne Chrystusowej nauce, skoro jest ich tak wiele. Często też głoszenie Ewangelii staje się okazją do współzawodnictwa pomiędzy osobami przynależącymi do różnych wyznań chrześcijańskich.

3. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Papież wystosował na ten dzień orędzie, w którym czytamy: „…nie tylko nasi rodacy przebywają poza granicami kraju, lecz wciąż wielu ludzi musi w pośpiechu opuszczać swoje domy z powodu wojen czy regionalnych konfliktów, zostawiając i często tracąc to, co do tej pory zyskali. Niech los tych ludzi nie będzie nam obojętny, zechciejmy włączać się w akcje pomocy, zwłaszcza jeśli możemy się choć trochę materialnie czy duchowo przyczynić do poprawy ich losu. Nikt z nas nie ma stałego miejsca na tej ziemi, wszyscy jesteśmy pielgrzymami w drodze do wiecznej ojczyzny, dlatego też niech nasze serca pozostają wrażliwe i otwarte na drugiego człowieka”.

4. We wtorek, 21 stycznia, przypada Dzień Babci, a w środę, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych Dziadków, tych żyjących i tych, którzy już odeszli do Pana. Bardzo często tyle im zawdzięczamy! Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia św. i serdeczna pamięć.

5. W sobotę, 25 stycznia, przypada święto nawrócenia św. Pawła Apostoła. Św. Paweł, jak wiemy, jest jednym z największych Apostołów i świętych Kościoła. Zanim jednak został chrześcijaninem, zwalczał Kościół z tą samą gorliwością, z jaką później głosił Ewangelię Chrystusa. Jego historia pokazuje nam, że dla Boga nie ma człowieka straconego, który nie mógłby do Niego wrócić, jeśli tylko zechce otworzyć się na łaskę Bożą. Tego dnia kończy się także Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

6. Trwa wizyta duszpasterska zwana kolędą. W tym tygodniu pragnę odwiedzić rodziny mieszkające na następujących ulicach…

19.01Niedziela    od 14. Oo Nowy Załom – Klonowa, Dębowa

20.01Poniedziałek od 16 oo Nowy Załom – Magnolii, Chabrowa

21.01Wtorek        od. 16 oo Nowy Załom- Szyszkowa, Sosnowa, Brzozowa

22.01Środa           od 16oo  Stary Załom – Polna

23.01Czwartek      od 16 oo Stary Załom – Rzemieślnicza, Wierzbowa, Łąkowa

24.01Piątek           od 16 oo Stary Załom – Jarzębinowa, Cicha, Domowa, Przyjemna,               Nieduża

Zimowa

25.01Sobota          od. 12  oo Załom – Produkcyjna 14 -19

26.01Niedziela       od 14 oo Produkcyjna 21- 23

W tym tygodniu patronują nam:

• 21 I – św. Agnieszka, dziewica i męczennica, która wybrawszy Chrystusa, odrzuciła wszelkie inne propozycje małżeństwa, choć jej uroda zachwycała wielu, i z tego powodu jako 12-letnia dziewczynka poniosła śmierć na stadionie Domicjana około 305 roku; jest patronką dzieci, panien i ogrodników (wspomnienie obowiązkowe);
  • 24 I – św. Franciszek Salezy (1567-1622), biskup i doktor Kościoła, wybitny pisarz, patron dziennikarzy i prasy katolickiej (wspomnienie obowiązkowe).

Spotkania grup duszpasterskich

Sobota – ministranci g. 11 oo

Inne grupy duszpasterskie ze względu na czas kolędy, zajęcia odwołane.

6. Zachęcam do czytania prasy katolickiej:

Niedziela z biuletynem naszej Archidiecezji

Mały Gość Niedzielny

7. Trwają prace przy remoncie zaplecza kościoła. Trwa tynkowanie pomieszczeń, wylewanie posadzek. Małymi krokami zbliżamy się do zainstalowania schodów  prowadzących na chór. Powinny one zostać zainstalowane  do końca miesiąca. Bardzo serdecznie dziękuję za ofiary składane w czasie kolędy, na tacę i na konto parafii, w całości są one przeznaczone na nasze inwestycje.

Są wolne intencje w  dni powszednie.  Osoby jadące do Rzymu na kanonizację Ojca Św. Jana Pawła II, proszę by wpłaciły zaliczkę w kwocie 400 zł., do czwartku. Wyjeżdżających na narty do Krynicy zaliczki w kwocie 200 zł.

8. Solenizantom oraz  Jubilatom tego tygodnia życzę opieki ich świętych patronów.

Dariusz Kiljan