PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                                    9 lutego 2014

Msze Św. w niedzielę 9 oo, 10 3o, 12 oo i 18 oo.

W tygodniu Msza Św. Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek, g. 18  oo. Sobota g. 9 W poniedziałek Mszy Św. nie będzie. Godzinki do Matki Bożej – niedziela g. 8 35. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy g. 18 oo,  Koronka do Bożego Miłosierdzia piątek 17  5o. Kancelaria parafialna czynna przed lub po Mszy Św. Sakrament pokuty codziennie na ok. pół godziny przed Mszą Św.

1. Przeżywamy kolejną, piątą niedzielę w ciągu roku. Słowo Boże uczy nas dzisiaj, że jako chrześcijanie mamy być solą ziemi i światłem świata, czyli tymi, którzy, choć nieliczni, wyznaczają kierunek, w którym należy iść. Pomyślmy zatem, jak realizujemy to zadanie w naszym życiu codziennym. Może warto, byśmy również w gronie rodzinnym się nad tym zastanowili i podzielili się wzajemną refleksją, jak możemy to powierzone nam przez Chrystusa zadanie wypełniać.

2. Nasza wiara ma się opierać nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej. Pogłębieniu tego tematu służyć może również lektura katolickiej prasy czy książek o tematyce religijnej. Chciejmy po nie sięgać systematycznie, by móc roztropnie, ale też pewnie odpowiadać na pytania innych osób dotyczące naszej wiary.

3. We wtorek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się Bernadecie Soubirous w Massabielskiej Grocie. Tamte wydarzenia upamiętnia znana pieśń „Po górach, dolinach”. Podczas osiemnastu spotkań z Bernadetą Maryja wzywała do modlitwy oraz pokuty i prosiła, aby na miejscu objawień został zbudowany kościół. Tak się też stało. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy i zdrowi pielgrzymi z całego świata.

4. Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych, osamotnionych, dla tych, których mamy blisko siebie, i dla tych, których nie znamy. Świat potrzebuje wielu dobrych Samarytan. W naszym kościele Mszę św. ze specjalnym nabożeństwem dla chorych będziemy sprawowa o g. 18 oo Serdecznie proszę o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni!

5. Zaś w piątek, 14 lutego, przypada święto Cyryla (826-869), mnicha, i Metodego (815-885), biskupa. Ci urodzeni w Cesarstwie Wschodnim bracia, znający różne języki z hebrajskim, syryjskim i łaciną włącznie, piastujący różne godności kościelne, podjęli wiele udanych wypraw misyjnych, między innymi do kraju Chazarów na Krymie, do Bułgarii i na Morawy, gdzie wprowadzili do liturgii język słowiański. Cyryl przetłumaczył Pismo Święte na język starocerkiewno-słowiański. Tym językiem nadal posługuje się kilkadziesiąt milionów braci prawosławnych i kilka milionów grekokatolików. Obaj święci są uważani za apostołów Słowian. W 1980 roku Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił ich współpatronami Europy, podnosząc tym samym wspomnienie do rangi święta.

6. Tego samego dnia przypada również liturgiczne wspomnienie św. Walentego, obecnie przyzywanego jako patrona narzeczonych i zakochanych. Warto jednak pamiętać, by ten dzień nie był jedynie jeszcze jedną okazją do przelotnego zatrzymania się na naszych uczuciach, lecz stawał się okazją do pogłębienia wzajemnej miłości i życzliwości.

W tym tygodniu patronuje nam:

• 10 II – św. Scholastyka (†542), dziewicy, bliźniaczej siostry św. Benedykta, który dał początek życiu monastycznemu w Europie; Scholastyka w żeńskim klasztorze poświęciła się służbie Bożej (wspomnienie obowiązkowe).

7.Spotkania grup duszpasterskich

Środa- spotkanie, po Mszy Św. wieczornej, osób wyjeżdżających na narty do Krynicy.

Piątek – spotkanie kl. II i III gimnazjum g. 18. 45

Sobota – ministranci g. 11 oo

Sobota – Msza Św. dla Neokatechumenatu g. 17 oo

Dzisiaj po Mszy Św. spotkanie chętnych  małżeństw do kręgu Kościoła domowego

W imieniu Caritasu wszystkim darczyńcom, którzy częściowo sfinansowali  wyjazd na zimowisko naszemu podopiecznemu. Bardzo pragniemy podziękować za bardzo hojny gest.

8. Zachęcam do czytania prasy katolickiej:

Niedziela z biuletynem naszej Archidiecezji

Mały Gość Niedzielny

9. Trwają prace przy remoncie zaplecza kościoła. Bardzo serdecznie dziękuję za ofiary składane w czasie kolędy, na tacę i na konto parafii, w całości są one przeznaczone na nasze inwestycje. Można też Przekazać 1%swojego podatku  na rzecz przebudowy naszego Kościoła. Przy wyjściu z Kościoła są wyłożone ulotki z podanym numerem KRS. Dopisujemy „Przebudowa Załom”. Chcę nadmienić, że jest to inny numer KRS niż w ubiegłym roku.

Są wolne intencje w  dni powszednie.

10. Solenizantom oraz  Jubilatom tego tygodnia życzę opieki ich świętych patronów, a naszych gości serdecznie witam i zapraszam do wspólnej modlitwy.

Dariusz Kiljan