ROCZNICA POŚWIĘCENIA BAZYLIKI LATERAŃSKIEJ             9 listopada 2014

Msze Św. niedzielne w naszej parafii:

Sobota (niedzielna) g. 18 oo, Niedziela 8 3o, (Załom) 10 oo(Czarna Łąka), 12 oo i 18 oo(Załom)

W tygodniu : Poniedziałek 9 oo.

Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek, g. 18 oo Załom

Piątek g. 17 oo Czarna Łąka,

Środa – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy g. 18 oo

Piątek – Koronka do Bożego Miłosierdzia Czarna Łąka g. 16 5o,

Załom 17 5o.

1. Przeżywamy dziś rocznicę poświęcenia bazyliki Chrystusa Odkupiciela na Lateranie, która jest nazywana matką i głową wszystkich kościołów. Bardziej jest ona znana jako bazylika św. Jana na Lateranie, gdyż kościół ten posiada aż trzy tytuły: Chrystusa Odkupiciela, św. Jana Ewangelisty i św. Jana Chrzciciela. Właśnie ta bazylika, a nie bazylika św. Piotra jest katedrą papieża i Rzymu. Do roku 1308 Lateran był rezydencją papieży. Jako katedra papieża, jest parafią dla nas wszystkich, dlatego jako cały Kościół obchodzimy dziś owo święto.

2. W to święto stajemy wobec tajemnicy Kościoła, którego fundamentem jest Jezus Chrystus, a opoką – Piotr. Przypominamy sobie o mocnej więzi Kościołów lokalnych ze Stolicą Apostolską. Obchodząc to święto, pragniemy wyrazić wdzięczność za wszystkie świątynie, w których gromadzi się lud Boży. Każdy kościół to dom Boży w pełnym tego słowa znaczeniu, a nie – jak to jest w innych religiach – jedynie dom modlitwy. Wszyscy bowiem jesteśmy żywym domem Bożym. Podobnie jak z poszczególnych kamieni czy cegieł składa się budowla gmachu kościoła, tak i z wiernych składa się Chrystusowy Kościół. Niech to święto zatem stanie się dla nas okazją do refleksji, co to znaczy, że przynależę do Kościoła i w jaki sposób czuję się zjednoczony z innymi wierzącymi, a także z pasterzami Kościoła. Temat ten możemy podjąć również w naszych rodzinnych czy przyjacielskich rozmowach.

3. Przez cały miesiąc listopad w kościele trwa modlitwa za naszych bliskich zmarłych. „Wypominki”, jak tę modlitwę popularnie nazywamy, są odprawiane codziennie po Mszy Św.

W niedzielę o 17 3o.  Kartki z imionami zmarłych, za których pragniemy się modlić, można składać na tacę lub w zakrystii.

4. We wtorek, 11 listopada, w naszej ojczyźnie będziemy obchodzić Święto Niepodległości. Jak zapewne pamiętamy, zostało ono ustanowione dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Przywrócono je w 1989 roku po przemianach ustrojowych naszej ojczyzny. Jest to niewątpliwie ważna data, dlatego pamiętajmy, aby w tym dniu jako osoby wierzące uczestniczyć również we Mszy św., by modlić się o rozwój i pomyślność naszego kraju. Msza św. w tym dniu jak w każdą niedzielę!!!

5. W tym tygodniu patronujĄ nam:

• 10 XI – św. Leon Wielki (ok. 400-461), papież i doktor Kościoła;
  • 11 XI – św. Marcin (316-397), żołnierz rzymski,
  • 12 XI – św. Jozafat (1580-1623), biskup i męczennik;
  • 13 XI – św. św. Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn (†1003), eremici i misjonarze,

6. Przy wyjściu z Kościoła można nabyć prasę katolicką: Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny.

7. Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych na próby chóru, w każdy czwartek na

g. 20  i zbiórki ministrantów  sobota g. 11 oo

8. Trwają prace przy remoncie zaplecza Kościoła. W minionym tygodniu rozpoczęły się prace adaptacyjne strychu, na pokój gościnny z łazienką i łazienką proboszczowską!!! Serdeczne podziękowania składam Pani Teresie Biegańskiej i Panu Piotrowi Wysockiemu za pomoc w sprzątaniu części dolnej zaplecza Kościoła. Wyrazy uznania składam Panom  Bogdanowi Borowskiemu, Krzysztofowi Klatka i Edwardowi Łangowskiemu za nieodpłatną pomoc w pracach remontowych!!! Również dziękuje tym rodzinom, które systematycznie składają ofiary na konto parafialne i tacę i tym, którzy w jakikolwiek sposób wspomagają naszą Parafię.

9. Tak jak zapowiadałem jakiś czas temu, rozpoczyna się wizytacja Ks.  Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi w Dekanacie Szczecin – Dąbie. Wizytacja taka wg. Prawa Kanonicznego odbywa się co 5 lat. W związku z wizytacją i nasza parafia będzie zwizytowana przez naszego Pasterza! Plan wizytacji jest następujący: W najbliższa sobotę tj. 15. Listopada Msza Św. Pontyfikalna o g. 18 oo (główne wydarzenie wizytacyjne) !!! Zapraszam wszystkich Parafian, Szafarzy, Chór, Ministrantów, Kościół Domowy, Neokatechumenat, Caritas!!!

W niedzielę 16 listopada Ks. Abp Andrzej wygłosi homilie na Mszy Św. o g. 8 3o w Załomiu, następnie uda się do Czarnej Łąki,  gdzie odprawi w kaplicy – namiocie Mszę Św. o g. 10 oo

i dokona poświęcenia kaplicy i placu pod budowę nowego Kościoła !!!

10..Solenizantom oraz  Jubilatom tego tygodnia życzę opieki ich świętych patronów, a wszystkich gości, serdecznie witam i zapraszamy do wspólnej modlitwy.