ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI                                          1 stycznia 2017

Msza Sw. – Niedziela 8 3o, 10 oo (Czarna Łąka), 12 oo i 18 oo.

Ze względu na czas kolędowy w tym tygodniu od wtorku do Czwartku g. 9 oo Piątek jak w niedzielę a w sobotę g. 18 oo Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy środa g. 18 oo. Koronka do Bożego Miłosierdzia w Piątek g. 8 2o.

1. W pierwszy dzień nowego roku Pańskiego 2017 Kościół celebruje liturgiczną uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Dziś stajemy obok Matki Bożej, prosząc Boga o błogosławieństwo dla naszych rodzin, dla Ojczyzny i całego świata. Nie wiemy, jaki ten rok będzie ani co przyniesie. Ale z wielowiekowych doświadczeń naszego narodu wynika, że Matka Boga i nasza Matka nigdy nas nie zawiodła. Wpatrujmy się w Nią. Ona nosiła pod swoim Sercem źródło i początek naszego życia – Jezusa Chrystusa, przez którego wszystko się stało, a bez Niego nic się nie stało i nadal się nie dzieje. Ona od początku trwała przy danym Bogu słowie, od zwiastowania, przez betlejemską noc, aż po Golgotę, wpisując się w Boże dzieło odkupienia. Prośmy Maryję, aby zbawienie ofiarowane każdemu z nas przez Jej Syna nie zostało zmarnowane.
  1. W Betlejem Aniołowie głosili chwałę Pana Boga i „pokój ludziom dobrej woli”. Maryja, wydając na świat Bożego Syna, staje się Królową Pokoju. Dlatego dzisiejsza uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi, ogłoszona z inicjatywy papieża bł. Pawła VI jest obchodzona jako Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Świat i ludzkość ciągle potrzebują pokoju. Nie szczędźmy czasu i serca na modlitwę w tej intencji przez wstawiennictwo Maryi – Jej niczego Bóg nie odmawia.
  1. Dzisiaj za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu O Stworzycielu, Duchu, przyjdź można uzyskać odpust zupełny. Wszyscy potrzebujemy Bożej pomocy, Bożej łaski, skorzystajmy więc z tego daru Kościoła.
  1. W piątek, 6 stycznia, uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli. Msze Święte o godz. 8 3o, 10 oo (Czarna Łąka), 11 oo – Orszak Trzech Króli. Motocyklistów zapraszam na koń. W tym roku trzej Królowie pojadą na koniach mechanicznych. Dzieci i starszych zapraszam do przebierania się za Królów, królewny, aniołów. Piękno Orszaku Trzech Króli zależy od nas wszystkich, dlatego zachęcam by wszyscy jakieś przynajmniej akcenty królewskie przybrali. Po orszaku pokłon Trzech Króli dzieciątku Jezus i Msza Św. Początek przy firmie Stodoła II g. 11 oo.

Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domostw nakreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Po literach C + M + B napiszemy cyfry roku Pańskiego 2017, co tłumaczymy również jako prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: Christus mansionem benedicat. Takie oznakowanie drzwi naszych domów ma rangę świadectwa wiary wobec naszych braci i sióstr, którzy od nas tego świadectwa żądają i na nie oczekują.

1. W uroczystość Objawienia Pańskiego rokrocznie obchodzimy Misyjny Dzień Dzieci, dlatego do puszek tego dnia będą zbierane ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny. Już dziś gorąco polecam tę dodatkową składkę ofiarności parafian.
  1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Czwartek – po Mszy Św. o g. 9 oo w modlitwach prosimy o liczne i święte powołania kapłańskie. Piątek – przepraszamy Boże Serce za brak miłości, za lekceważenie Bożych darów, zwłaszcza Eucharystii. Prosimy o miłosierdzie dla tych, którzy Pana Boga przeprosić nie chcą. Litania do NSPJ z wystawieniem Najśw. Sakramentu po Mszy Św. o g. 18 oo.

Sobota- prosimy Niepokalane Serce Maryi o wstawiennictwo przed Bożym tronem. Małe Jerycho (całodobowa adoracja Najśw. Sakramentu). Początek g. 9 oo i Nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP.

1. U progu nowego roku kalendarzowego 2017 jeszcze bardziej otwórzmy się na Bożą miłość, aby mogła napełnić nasze domy, nasze rodziny i stać się w nas źródłem życia Bożego, z którego będą czerpać inni. W ten sposób stwarzamy szansę spełnienia się naszych najlepszych życzeń, aby budując dom naszej rodziny, naszej wspólnoty parafialnej i naszej Ojczyzny, promieniować Bożym szczęściem, niezależnie od tego, co posiadamy i jaką drogą Pan Bóg nas prowadzi. Niech ten kolejny, rozpoczynający się rok Pański dla nas wszystkich, dla naszych rodzin, dla naszej wspólnoty parafialnej i dla naszej Ojczyzny będzie czasem prawdziwie błogosławionym.
  1. Przy wyjściu z Kościoła – prasa katolicką; podwójne numery w enie 10 zł.. Gość Niedzielny, Niedziela, Mały Gość Niedzielny. LOsservatore Romano i Miłujcie się!!!

Ks. Darek Kiljan