„Uprzejmie informujemy, że upamiętnienie 54. rocznicy śmierci Ofiar Grudnia’ 70 w Szczecinie odbędzie się według następującego porządku: 16 grudnia br. o godz. 12.00 modlitwa na Cmentarzu Centralnym przy grobach Ofiar Grudnia ’70, natomiast 17 grudnia br.: o godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Wiesława Śmigla w parafii pw. św. Stanisława Kostki, plac Matki Teresy z Kalkuty 5. Dalsza część uroczystości o godz. 11.45 – modlitwa przed Bramą Stoczni, a o godz. 13.00 Marsz Pamięci Ofiar Grudnia ’70, zakończony modlitwą przed pomnikiem Anioł Wolności.”
„Uroczysta Inauguracja Roku Jubileuszowego w naszej Archidiecezji pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Wiesława Śmigla odbędzie się w niedzielę, 29 grudnia br. Plan uroczystości: godz. 11.30 – Rozpoczęcie i obrzędy otwarcia Roku Jubileuszowego na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (mały dziedziniec, w miejscu najstarszego, pierwszego kościoła kultu chrześcijańskiego w mieście), – procesja do Bazyliki Archikatedralnej z udziałem kapłanów, sióstr zakonnych, wiernych ulicami: Korsarzy, Farną, Grodzką, godz. 12.00 – Uroczysta Msza św. koncelebrowana inaugurująca Rok Jubileuszowy w Archidiecezji. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy”.
„Uprzejmie informujemy, że od 24 do 26 grudnia br. w Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie Żydowcach, ul. Srebrna 8, zostanie zorganizowana XI edycja Żywej Szopki. Odsłonięcie nastąpi podczas Mszy Świętej Pasterskiej z udziałem dzieci we wtorek, 24 grudnia o godz. 21.00, której będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Henryk Wejman. Żywą Szopkę będzie można odwiedzać w pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Na zakończenie 26 grudnia o godz. 19.00 odbędzie się wspólny śpiew kolęd przy ognisku. Szczegółowy program znajdziemy w Komunikacie Kurii, który jest wywieszony przy kościele w gablocie parafialnej.”
W dniach 4-6 stycznia 2025 r. w godz. 16-18.30 w Szczecinie odbędą się rekolekcje dla osób będących w związkach niesakramentalnych pod hasłem: „Jak doświadczać Boga gdy czuję się wykluczony?” Współorganizatorem jest Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Prowadzący rekolekcje: o. Remigiusz Recław SI.
Obowiązują zapisy. Więcej informacji pod nr. tel. 604 90 62 88.
Wydział Duszpasterstwa Rodzin informuje, że przygotowywane są różnego rodzaju rekolekcje dla małżeństw. Szczególnie warto zainteresować nimi te małżeństwa, które nie uczestniczą w systematycznej formacji w ruchach kościelnych.
Poniższe informacje dotyczą rekolekcji i programów otwartych na wszystkie małżeństwa kościelne, zarówno pragnące pogłębiać miłość i dialog małżeński, jak i te, które aktualnie przeżywają rożnego rodzaju kryzysy.
Programy na Miłość i Życie – autorstwa ks. Jarosława Szymczaka – najbliższe edycje programu nr 1 Ja+Ty=My w Szczecinie: 18-19.01.2025 oraz 15-16.03.2025
Spotkania Małżeńskie – metoda dialogowa w Wisełce: 21-23.03.2025
Ruch Equipes Notre Dame w Mrzeżynie: 30.05-01.06.2025
Więcej informacji na kurialnej stronie Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, gdzie również znajdują się terminy nauk przedślubnych organizowanych przez Fundację Donum Vitae w Szczecinie lub pod nr. tel. 504 760 504.
Dekret Wykonawczy do Bulli Papieskiej SPES NON CONFUNDIT ogłaszającej Rok Jubileuszowy 2025
Ojciec Święty Franciszek Bullą Spes non confundit ogłosił dzień 29 grudnia 2024 r. dniem rozpoczęcia we wszystkich katedrach i konkatedrach Roku Jubileuszowego. Aby jeszcze bardziej umożliwić stawanie się skutecznym znakiem działania Boga, zachęca się, by Rok ten był czasem kontemplacji tajemnicy chrześcijańskiej nadziei, o której św. Paweł pisze, że ,,nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5,1-2.5). Zgodnie z Bullą Spes non confundit oraz dekretem Penitencjarii Apostolskiej 0 uzyskaniu odpustu podczas zwyczajnego Roku Jubileuszowego 2025, istnieje dodatkowa możliwość zyskiwania odpustu zupełnego, Odpust ten można także ofiarować w intencji wiernych zmarłych.
Wierni odpowiednio usposobieni, a więc w duchu prawdziwej skruchy za własne grzechy, wzbudziwszy wewnętrzną postawę całkowitego oderwania od każdego grzechu, także powszedniego, po sakramentalnej spowiedzi, przyjęciu Komunii Świętej, wyznaniu wiary i modlitwie w intencjach Ojca Świętego, mogą uzyskać tę łaskę w czasie trwania Roku Jubileuszowego, tj. od 29 grudnia 2024 r. do 28 grudnia 2025 r., w następujących okolicznościach: 1. Wszyscy wierni, którzy odbędą pielgrzymkę do wybranego Kościoła Stacyjnego Roku Jubileuszowego, którymi na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, wskazuję i ustanawiam:
-
Bazylikę Archikatedralną pw, św. Jakuba Apostoła w Szczecinie – Konkatedrę pw. św. Ottona w Kamieniu Pomorskim – Bazylikę pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie – Sanktuarium Matki Bożej w Brzesku – Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Choszcznie – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku – Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej w Resku – Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach – Sanktuarium Pani Fatimskiej w Szczecinie – Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Trzebiatowie – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu – Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie – Sanktuarium Chrystusa Króla w Świnoujściu.
-
Wierni pielgrzymując do jednej z tych świątyń będą mogli uzyskać odpust zupełny gdy – oprócz zwykłych warunków uzyskania odpustu – będą pobożnie uczestniczyć w jednej z następujących praktyk: Mszy świętej, nabożeństwie Słowa Bożego, Liturgii Godzin, drodze krzyżowej, różańcu, recytacji hymnu ,,Akatyst” lub w nabożeństwie pokutnym, które zakończą indywidualna spowiedzią. Wierni będą mogli uzyskać podobnie odpust jubileuszowy, jeśli indywidualnie i pobożnie nawiedzą dowolne miejsce jubileuszowe, gdzie przez odpowiedni czas odprawią adorację eucharystyczną i rozmyślanie, kończąc modlitwą ,,Ojcze nasz”, wyznaniem wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwą do Najświętszej Maryi Panny.
-
Wierni prawdziwie skruszeni, którzy nie będą mogli uczestniczyć w uroczystych celebracjach, pielgrzymkach i pobożnym nawiedzeniu miejsc jubileuszowych z ważnych powodów (chorzy, osoby starsze i z niepełnosprawnością, siostry i mnisi klauzurowi, osadzeni w więzieniach, a także ci, którzy w szpitalu lub w innych miejscach opieki stale posługują chorym), uzyskają odpust jubileuszowy na tych samych warunkach, jeżeli zjednoczeni duchowo z wiernymi obecnymi, zwłaszcza w momentach, w których słowa Ojca Świętego lub biskupów diecezjalnych są przekazywane za pośrednictwem środków masowej komunikacji, w swoim domu lub tam, gdzie powstrzymuje ich przeszkoda (np. w kaplicy klasztornej, w szpitalu, w domu opieki, w więzieniu), odmówią Ojcze nasz, wyznanie wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwą do Najświętszej Maryi Panny, ofiarowując swoje cierpienia lub życiowe trudności. 3. Podobnie wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy, jeśli udadzą się w celu odwiedzenia i poświęcenia właściwego czasu braciom znajdującym się w potrzebie lub w trudnej sytuacji (osobom chorym, samotnym, starszym i z niepełnosprawnością oraz więźniom), pielgrzymując niejako do obecnego w nich Chrystusa i wypełniając zwykłe warunki duchowe, sakramentalne i modlitewne.
-
Pomimo zasady, że dziennie można uzyskać tylko jeden odpust zupełny wierni, jeśli prawowicie przystąpią po raz drugi tego samego dnia do sakramentu Komunii w ramach celebracji eucharystycznej, będą mogli uzyskać dwukrotnie odpust zupełny tego samego dnia, obowiązujący jedynie za zmarłych. Jubileuszowy odpust zupełny można osiągnąć także przez działania wyrażające w sposób konkretny i bezinteresowny ducha pokuty odkrywając na nowo pokutną wartość piątku: powstrzymanie się w duchu pokuty przynajmniej przez jeden dzień od błahych rozrywek (realnych, ale także wirtualnych, oferowanych np. przez media i sieci społecznościowe) oraz od zbędnej konsumpcji (np. praktyka postu lub wstrzemięźliwości zgodna z ogólnymi normami Kościoła i zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski), połączona z przekazaniem odpowiedniej jałmużny na rzecz ubogich; wspieranie dzieł o charakterze religijnym lub socjalnym, zwłaszcza na rzecz obrony i ochrony życia na wszystkich jego etapach oraz samej jakości życia, opuszczonych dzieci, młodzieży zmagającej się trudnościami, starców potrzebujących opieki lub samotnych, migrantów z różnych krajów. Ponadto, w celu ułatwienia zadań spowiednikom, Penitencjaria Apostolska, z upoważnienia Ojca Świętego, stanowi, że kapłani, którzy towarzyszą lub przyłączają się do pielgrzymek jubileuszowych poza własną diecezją, mogą korzystać z tych samych uprawnień, jakie zostały im powierzone w ich własnej diecezji przez prawowity organ. Powyższy Dekret jest ważny jedynie w czasie trwania Roku Jubileuszu 2025. Na owocne przeŹywanie Roku Jubileuszowego 2025 z serca błogosławię
Arcybiskup Metropolita Wiesław Śmigiel